Tüm gerçekleriyle SALT Nikotin Nedir?

Bu yazımızda kulaktan kulağa dedikodularla dolaşan bilgileri ve konunun aslını işleyeceğiz.

SALT Nikotin tütün yapraklarında oluşan tuzdur. (YANLIŞ)

Konuyla alakalı belkide en çok bilinen yanlıştır. Salt nikotin aslında saf nikotinin belirlenmiş oranda asitle tepkimeye sokulmasıyla oluşur. Bu tepkimeyle saf nikotin tepkimeye girdiği asitin çeşidine göre nikotin tuzu ortaya çıkar.

SALT Nikotin normal nikotine göre daha zararlıdır. (YANLIŞ)

Bu konu aslında internet ortamındaki bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor. Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış misali. Salt nikotinin saf nikotine oranla nörotoksik etkisi değişmez. Ancak salt nikotinin akciğerde emilim oranı ve hızı saf nikotine oranla yüksektir. Bu sebeple her nefeste vücuda daha fazla nikotin alınır, etkisi daha yüksek hissedilir.

SALT Nikotin Sigara firmalarının bir oyunu. (BOŞ)

Salt nikotin yeni bulunan bir şey değildir. Salt nikotini sigara firmalarının kullanmasına dayandırarak söylemektedirler. Bu durum internet ortamında dikkat çekmek isteyen bir kaç insanın peşinden koştuğu mitlerden biri haline geldi. Sigara firmaları tüm elektronik sigaraların çok daha sağlıklı olduğunu kabullenmiş durumdalar. Sonuçta nikotin her durumda zararlıdır ve bağımlılık yapıcıdır. Salt veya normal olması durumu değiştirmez.

SALT Nikotin çeşitlerinin ne anlam ifade ettiğine gelelim.

Salt nikotin içerdiği asit türlerinden dolayı bir çok sınıfa ayrılır. Farklı asitlerle tepkimeye sokulmasının sebebi içimi ve emilimi değiştirdiğinden ötürüdür. Salt nikotinin türünün belirtmek için tepkimeye sokulduğu asidin ilk harfi eklenir(Salt-A, Salt-B, Salt-C, Salt-D gibi.).

Yaygın olarak kullanılan Salt Nikotin türleri

Salt nikotinler genel kullanım olarak üçe ayrılırlar. Bunlar
NIC SALT-B (Benzoik)
NIC SALT-M (Malik)
NIC SALT-S (Salisilik)

SALT-B Nikotin Benzoat Tuzu (Benzoik Asit)

Yüksek mg oranlarında bile Base sıvı ile karıştırılması kolaydır. Boğaza vurumu yüksektir bu sebeple düşük oranlarda tüketilir. Benzoik asit gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılır.

SALT-M Nikotin Malat Tuzu (Malik Asit)

Base sıvı ile belirli oranda karıştırılabilir. Boğaz vurumu diğer nikotin türlerinin ortasında bulunur ve hassas bir tat bırakır. Malik asit birçok meyvede doğal olarak bulunur. Doğal kozmetik ve gıda endüstrisinde kullanılan çok popüler bir asittir.

SALT-S Nikotin Salisilat Tuzu (Salisilik Asit)

Bizce içimi en şahane salt nikotin türüdür. İçimi son derece yumuşak ve salt-m’den daha hassas bir tadı vardır. Base sıvı ile karışım kolaydır. İçimi yumuşaklığı sayesinde yüksek mg değerlerine rahatlıkla çıkılabilir. Salisilik asit tıpta ve kozmetikte sıkça kullanılır.

Bu konuyu farklı kaynaklardan da araştırmanızı öneririm. Lütfen soru sormaktan ve görüş bildirmekten çekinmeyin. Herkese iyi buharlamalar..

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yaşanılan yoğunluk, hammadde tedariklerinde yaşanılan sıkıntı ve gecikmeler yüzünden verilen bazı siparişlerin kargosunda gecikme yaşanmaktadır. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışsak da bazı aksilikler yüzünden bu gecikmeler yaşanabilmektedir. Siparişler verildiği andan itibaren en geç 48 saat içinde kargoya verilmekte ve gerisi kargo şubesine kalmaktadır. Online desteği sürekli kargo durumunu sorarak meşgul etmemenizi sizden rica ederiz. Sürekli kargo durumunu sorduğunuzda kargonuz daha erken çıkmamaktadır. Bu konuda sizden biraz sabır beklemekteyiz. Kargonuz çıktığında size mail yolu ile iletilecektir. Spam maillerinizi de kontrol etmeyi unutmayınız.

 

 

 

Sabrınız için teşekkürler.

 

 

Likitless'a olan ilginiz için teşekkürler. Keyifli ve sağlıklı buharlamalar


 

Likitless Ekibi