Tütün içmeden nikotin kullanımı: Tütün zararını azaltma

Bu rapor, tüm tütün dışı nikotin ürünleri, özellikle de e-sigaralar ile ilgili olarak, tütün sigarasında zararın azaltılması konusunda bir güncelleme sunmaktadır. Tüm potansiyel riskler için, zarar azaltmanın tütün kullanımından ölüm ve sakatlanmayı önlemek ve tütün içermeyen bir topluma olan ilerlememizi hızlandırmak için büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

 • Sigara içenlerin tütün dumanının zararlı bileşenleri olmadan bağımlı olduğu nikotinin sağlanması, zararın çoğunun sigara içmesini önleyebilir.
 • Nikotin replasman tedavisi (NRT), insanların sağlık profesyonellerinin katılımı ve desteği ile birlikte kullanıldığında sigarayı bırakmalarına yardımcı olmakta, ancak kendi başlarına kullanıldığında çok daha az etkilidir.
 • E-sigaralar tüketici ürünleri olarak pazarlanmaktadır ve tütün sigaralarının yerine geçecek ve rakip olarak NRT’den daha popülerdir.
 • E-sigaralar sigara içenler tarafından sigarayı bırakmalarına yardımcı olarak kullanıldığında etkili görünmektedir.
 • E-sigaralar şu anda ilaç standartlarına uygun değildir ve NRT’den daha tehlikelidir.
 • Bununla birlikte, günümüzde mevcut e-sigaralardan uzun süreli buhar solunmasından kaynaklanan sağlık tehlikesi, sigara tütününden kaynaklanan zararın %5’ini aşması mümkün değildir.
 • Teknolojik gelişmeler ve gelişmiş üretim standartları, e-sigaraların uzun vadeli tehlikesini azaltabilir.
 • E-sigaraların, sigara içme davranışını yeniden normalleştirerek, genç insanlarda sigaraya açılan bir kapı görevi görerek ve geçici, kalıcı olmayan, sigaradan uzak durma amacıyla kullanılan tütün sigarasını artıracağı endişeleri vardır.
 • Ancak

  2pharmaceuticals.com

  , bugüne kadar mevcut kanıtlar, e-sigara kullanıcılarının, yalnızca kendilerine veya başkalarına zarar vermeyi veyahut sigarayı tamamen bırakmaya çalışan onaylı sigara içenler tarafından daha güvenli alternatifler olarak kullanıldığını göstermektedir.
 • E-sigara kullanımının doğrudan ve dolaylı olumsuz etkilerini azaltmak için düzenlemeye ihtiyaç vardır, ancak bu düzenlemenin sigara içenler tarafından zarar azaltma ürünlerinin geliştirilmesini ve kullanılmasını önemli ölçüde engellemesine izin verilmemelidir.
 • Bununla birlikte, halk sağlığının çıkarlarına göre, e-sigara, NRT ve diğer tütün dışı nikotin ürünlerinin İngiltere’de sigara içmenin yerini alabileceği ölçüde yaygınlaştırılması önemlidir.

Kaynak: Royal College of Physicians

Detaylı PDF Dökümana buradan ulaşabilirsiniz. (3.61MB)

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Önemli Uyarı, Lütfen Okuyunuz!

 

Verilen siparişler 2 iş günü içinde kargoya verilmektedir. Tüm bilgilendirmeler mail yolu ile size iletilir.

Teknik destek haricinde lütfen aşağıdaki soruları sürekli olarak online desteğe ve wapp destek hattına sormayınız!

1) Kargo ne zaman çıkacak? ( 2 iş günü içinde çıkacak. Mailinize bilgilendirmeler gelecek)

2) Ödemem hala onaylanmadı? (Ödemeleriniz hemen onaylanmakta ve bilgilendirmeler mailinize gönderilmekte.

3) Cuma günü ve hafta sonu verilen siparişler ancak pazartesi günü yola çıkar.

4) Sipariş verdim hemen bugün kargoya verir misiniz? (Elimizden geldiğince aynı gün kargoya veriyoruz. Vermemişsek 2 iş günü içinde çıkar. Mail bilgilendirmelerini takip ediniz.

5) Sipariş verdikten sonra lütfen sabırla bekleyiniz. Her bir aşamayı online desteğe ve wapp hattımıza sormayınız. Diğer müşterilerle ilgilenecek zamanımız kısıtlı oluyor.

6) Wapp aramalarına kapalıyız. Lütfen arama yapmayınız. Yalnızca mesaj bırakınız.

7) Kargo konusunda sürekli soru soran kişilerin siparişleri tarafımızca iptal edilebilir ve ücretleri iade edilebilir. Bu konudaki hakkımızı saklı tutmaktayız.

8) İş yükümüzü azaltmak adına lütfen bu maddeleri göz önünde bulundurunuz. Likitless'a olan ilginiz için teşekkürler. Keyifli ve sağlıklı buharlamalar dileriz.