Propilen Glikol Nedir? Güvenli midir?

Propilen Glikol (PG), gıda ve ilaç üreticileri tarafından kullanılan sentetik bir sıvı maddedir. FDA(Food and Drug Administration), Propilen Glikolü gıdada kullanım için “genelde güvenli şekilde kabul gören” bir katkı maddesi olarak sınıflandırmıştır. Çoğu e-likit üreticisi, karışımlarında Propilen Glikol kullanır, çünkü ısıtıldığında buhar üretir.

Propilen Glikol çevremizdeki bir çok maddede kullanılıyor, bu nedenle elektronik sigara kullanmasanız bile, muhtemelen PG ile temas kurdunuz çünkü gıdalardan, eczacılığa, kozmetikten dondurma işlemine kadar her şeyde kullanılıyor.

Propilen Glikol teknik olarak renksiz, kokusuz ve berrak bir alkoldür. Daha önce de belirtildiği gibi FDA, gıdalarda ve pek çok ev ürünlerinde kullanım için “genelde güvenli şekilde kabul edilir” olduğunu belirtir. Burada Propilen Glikol içeren bazı örnekler: Buzlu Çay, diş macunu, salata sosları, keklerin donması ve hatta bazı marka dondurma türleri.

Propilen Glikol muhteşem bir çözücüdür (içerisinde bir çok şeyi çözebilirsiniz) ve düşük toksisite oranına sahip olması, elektronik sigaralar ve buhar ürünleri de dahil olmak üzere pek çok üründe kullanım için muhteşem olmasını sağlar.

Propilen Glikol Elektronik Sigara Likit’inde Güvenli midir?

PG (Propilen Glikol)

Propilen Glikol’un gıdalarda olduğu gibi insan tüketimi için güvenli olduğunu biliyoruz, fakat Propilen Glikol solunduğunda güvenli midir? Cevap, kime sorduğunuza bağlı. Propilen Glikol, akciğerlere bir miktar zarar verebilir, fakat yapılan zarar, tütün sigaralarının neden olduğu zarardan en az %95 daha azdır. Kaynak: RCP (Royal College of Physicians raporunu başka bir makalemizde detaylı olarak tercüme ettik.)

Ayrıca ASPET Journals

, 1947’de Propilen Glikol solumakta olan hayvanlar üzerinde test edildiğinde “tamamen zararsız” olduğu sonucuna varan bir çalışma yaptı. Deneyde hayvanlar yoğun Propilen Glikol infüze edilmiş havada tutuldu, daha sonra hayvanlar diseke edildi ve araştırmacılar, Propilen Glikol’un vücut üzerindeki etkilerini belirlemek için kapsamlı bir araştırma yaptılar.

Araştırmacılar, aylarca aylarca Propilen Glikol havasına maruz kalan hayvanların tamamen normal olduğunu buldular: böbrekler, karaciğer, dalak ve kemik iliği tamamen normaldi.

Moleküler Yapısı:

Tanım: 57-55-6
Moleküler formülü: C3H8O3
Molekül kütlesi: 76.095 g·mol−1
Yoğunluğu: 1.036 g/cm3
Erime Sıcaklığı: -59°C
Kaynama Sıcaklığı: 188.2°C

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Önemli Uyarı, Lütfen Okuyunuz!

 

Verilen siparişler 2 iş günü içinde kargoya verilmektedir. Tüm bilgilendirmeler mail yolu ile size iletilir.

Teknik destek haricinde lütfen aşağıdaki soruları sürekli olarak online desteğe ve wapp destek hattına sormayınız!

1) Kargo ne zaman çıkacak? ( 2 iş günü içinde çıkacak. Mailinize bilgilendirmeler gelecek)

2) Ödemem hala onaylanmadı? (Ödemeleriniz hemen onaylanmakta ve bilgilendirmeler mailinize gönderilmekte.

3) Cuma günü ve hafta sonu verilen siparişler ancak pazartesi günü yola çıkar.

4) Sipariş verdim hemen bugün kargoya verir misiniz? (Elimizden geldiğince aynı gün kargoya veriyoruz. Vermemişsek 2 iş günü içinde çıkar. Mail bilgilendirmelerini takip ediniz.

5) Sipariş verdikten sonra lütfen sabırla bekleyiniz. Her bir aşamayı online desteğe ve wapp hattımıza sormayınız. Diğer müşterilerle ilgilenecek zamanımız kısıtlı oluyor.

6) Wapp aramalarına kapalıyız. Lütfen arama yapmayınız. Yalnızca mesaj bırakınız.

7) Kargo konusunda sürekli soru soran kişilerin siparişleri tarafımızca iptal edilebilir ve ücretleri iade edilebilir. Bu konudaki hakkımızı saklı tutmaktayız.

8) İş yükümüzü azaltmak adına lütfen bu maddeleri göz önünde bulundurunuz. Likitless'a olan ilginiz için teşekkürler. Keyifli ve sağlıklı buharlamalar dileriz.